Eğitim Portalı
Son Eklenen Dosyalar
Fotoğraf Galerisi
Bilgisayar ve Sağlık
Bilgisayar ve Sağlık

Sürekli gelişmekte olan teknoloji yaşamımızın her alanında karşımıza çıkmakta ve bize zaman konusunda tasarruf sağlamaktadır. Teknoloji sayesinde işlerimizi daha kısa sürede ve daha kolay bir şekilde yapabiliyoruz. Tabi bu faydaların yanında teknoloji bizi hem fiziksel hem de ruhsal yönden etkilemektedir.

        

Bilgisayar kullanırken karşılaşabileceğimiz sağlık sorunları

Bilgisayar teknolojinin insanlara sunduğu en büyük nimetlerden birisidir. İşlemlerin hızlı bir şekilde yapılması, büyük verilerin güvenli bir şekilde saklanıp istenilen zamanda işleme sokulması gibi özelliklerinden dolayı bilgisayar tüm kamu ve özel sektörde kullanılmaya başlanmıştır.  Tabi eğlence amaçlıda kullanılabilen bilgisayar evlerdeki sayısında artırmıştır.

 

Günlük hayatımızda bu kadar çok kullandığımız bilgisayar bazen yanlış duruş sergilememizden, bazen uzun süre kullanmamızdan kaynaklanan rahatsızlıkları ortaya çıkarmaktadır. Bu rahatsızlıklar kas ve iskelet sistemimizde, gözümüzde, sosyal hayatımızda ve psikolojik olarak görülebilmektedir.

GÖZ

Bilgisayar kullanımı sırasında gözler birçok etkene bağlı olarak az ya da çok etkilenir. Bu etkenler arasında monitörün özelliği, kullanıcının pozisyonu ve var olan kırma kusuru için gözlük kullanıp kullanmaması, odanın aydınlatması, ekranda ki ışık yansımaları, kullanılan zemin ve karakter özellikleri sayılabilir. Bilgisayar kullanımına bağlı gözlerde yorgunluk, yanma hissi, kızarıklık, kaşıntı, sulanma, bulanık ya da çift görme gibi yakınmalar sıktır. 

Bilgisayar ekranından en az etkilenmek için nelere dikkat edilmeli?

Ekranlardan yayılan ışının kendisi bugünün modern teknolojileriyle üretilen monitörlerde artık tehlike yaratmamaktadır. Ancak çözünürlük ve tazeleme hızı düşük olmamalı, aksine yüksek çözünürlüklü ve yüksek tarama hızlı monitörler kullanılmalıdır. Bu monitörler çok daha az oranda göz şikâyetlerine yol açmaktadır. Ayrıca, ekranlar yapıları nedeniyle çok toz topladıklarından uygun malzemelerle sık sık temizlenmelidirler. Bunlardan başka, iri puntolu ve gözü yormayan karakterlerle yazmak, koyu renk zeminler üzerinde açık renk karakterlerle çalışmak, çalışırken 45-50 dakikada bir 5-10 dakika ara verip gözü dinlendirmek de göz sağlığı için çok önemlidir.

 

KAS İSKELET SİSTEMİ

Bilgisayar başında uzun süreli ve yanlış şekilde oturma sonucu el bileği, omuz, sırt, dirseklere ilişkin rahatsızlıklar görülebilir.

Monitör Kullanılırken Doğru Oturma Biçimleri

            Sırtınızı düz tutun.

            Gözlerinizle monitör ekranı arasında yaklaşık 45 ~ 50 cm'lik arayı koruyun. Ekrana biraz üstünden bakın ve monitör doğrudan önünüzde bulunsun.

            Monitörü yukarı doğru yaklaşık 10 ~20 derece kaldırın. Monitörün en üstü göz hizanızın biraz altında olacak şekilde monitör yüksekliğini ayarlayın.

            Ekranda yansıyan ışık kalmayıncaya kadar monitör açısını ayarlayın. Omuzlarınızı omuz bölgenize dik olacak şekilde tutmaya çalışın.

            Kollarınızı ellerinizin arkasıyla aynı seviyede tutun.

            Dirsek açınızı dik tutun.        

            Dizlerinizin açısı 90 derecenin üzerinde olsun. Ayaklarınızı zeminden yukarıda sallandırmayın. Kol konumunuzu kalbinizden aşağıda olacak şekilde ayarlayın.

Fare ve klavye:

Bilgisayar kullanımının son yıllarda artması ve gerekli önlemlerin yeterince alınmaması sürekli olarak klavye ve fare kullanımının yol açabildiği, bileğin iç kısmının masaya teması ile karpal tünelin baskıya uğraması sonucunda oluşabilen bir sendrom. Eli innerve eden sinirlerden biri olan median sinir, bileğin palmar yüzeyini (bileğin iç tarafı) "karpal tünel" adı verilen, dar bir kanal içerisinde geçer.

 

 

Fare kullanımına bağlı incinmeler sık görülmekte olup, kullanım sırasında uyulmasında yarar olan öneriler şunlardır: Farenin olabildiğince vücuda yakın tutularak omuz el bileği ve dirsekteki, gerilimin azaltılması, yüksekliğin uygun olması ve kimi durumlarda fare yerine klavyenin kullanılmasıdır. Fare ve klavye kolların rahatlıkla ulaşabileceği bir uzaklıkta ve yükseklikte olmalıdır.

 

Sandalye:

Çalışma sandalyesinin tekerlekli, yükseklik ve sırtlığının ayarlanabilir olması, yanlarda kolları dinlendirebilecek yerlerinin olması önerilir. Çalışma sandalyesine oturulduğunda gözlerin düzeyi ile bilgisayar ekranının üst kenarı 10-200 lik bir açı oluşturmalı, sırtlık dik olmalıdır.

 

 

Ara verme alışkanlığı:

Bir saatlik çalışma süresinde 5-15 dakikalık ara verilmesi, hem kas iskelet sistemi hem de göz ile ilgili yakınmaları azaltacaktır. Bu davranışın yakınmalar başlamadan önce de sergilenmesinin korunmada oldukça etkili olduğu genel olarak kabul edilmektedir.

 

Ara verme ile ilgili bir yazar yazısında kısa, orta ve uzun süreli aralardan söz etmektedir. Kısa aranın yaklaşık her 10 dakikada bir 10saniye kadar sürmesini, bilgisayardan biraz uzaklaşıp derin nefes alınmasını, göz kapaklarının açılıp kapatılmasını ve bilgisayar dışında farklı uzaklıktaki bir nesneye bakılmasını önermektedir. Orta büyüklükteki aranın ise yaklaşık her 1 saatte 5 dakika kadar sürmesini ve bu arada ayağa kalkarak gerilmeyi; birkaç saatte bir ise daha büyük aralar verilmesini çay ya da kahve molasını önermektedir.  

 

 

 

 


Tarih:21.05.2010 18:11:36 Kez okundu.2789


Bookmark and Share Diğer Veli Köşesi

Dizin1
Dizin1
Dizin1
Eğitim Portalı Eğitim  Portalı Samanyolu Eğitim Kurumları Samanyolu Eğitim Kurumları & Atlantik Eğitim Kurumları Atlantik Eğitim Kurumları nın Katkılarıyla Yayınlanmaktadır.
Güncel Haberler