Eğitim Portalı
Son Eklenen Dosyalar
Fotoğraf Galerisi
Elektroskop Deneyi
Elektroskop Deneyi

Fizik Deneyleri Elektroskop deneyi, Deneyin araçları ve deneyin yapılışını anlatan sonucununda yazdığı dökümanda mevcuttur.


Ekleyen : Fizik Zümresi
İndirme Sayısı : 3736
Ekleme Tarihi : 09.02.2010 20:02:20
Boyut : 63,5 Kb
Etiketler : Elektroskop, Deneyi, Fizik, Deneyleri, Deneyin, Yapılışı, Dökümanlar

»»» Dosyayı İndir «««

DENEY ARAÇLARI    : Elektroskop, Yünlü kumaş parçası, İpekli kumaş parçası, Cam çubuk, Ebonit çubuk

DENEYİN YAPILIŞI    :
ELEKTROSKOP    :Yüklü cisimlerin yüklerini ölçmeye yarayan alettir. Yanda ki şekilde elektroskopun yüklenmesi gösterilmiştir.

Cam çubuğu ipek kumaşa sürterek elektrikle yükleyip zaman yitirmeden nötr elektroskopun topuzuna dokundururuz.Cam elektrikle yüklendiğinden dolayı yüklerini elektroskopla paylaştı.Elektroskopun yaprakları aynı yükle yüklendiğinden dolayı birbirlerini iterek açılacaklardır.

İkinci durumda Elektroskopa elinizle dokunarak nötr duruma getiririz.

Ebonit çubuğu yünlü kumaşa sürterek yükleriz.Yüklediğiniz ebonit çubuğu nötr elektroskopun tepesine dokundururuz.Elektroskopun yapraklarının tekrar açıldığı gözlenir.
DENEY SONUCU        :


Yüklü cam çubuğu elektroskopun topuzuna dokundurduğumuzda, elektroskopun ibresi  yüklü cam çubuk deyince saptı.

Yüklü ebonit çubuğu elektroskopun topuzuna dokundurduğunuzda, elektroskopun yaprakları açıldı. Bunun sebebi yapraklar aynı yükle yükleneceğinden birbirini iterler ve açılırlar.

Elektrikle yüklü bir cisim,nötr bir cisme dokundurulduğunda,onu aynı tür elektrikle yükleyebilir.Yüklü bir cisim elektroskopun yapraklarına dokunursa yapraklar açılır. Çünkü nötr cisimde negatif (-) ve pozitif (+) yükler eşittir.Yüklü bir cisim deydirilirse onun yükleri nötr cisme geçer ve nötr cisimde yüklenmiş olur.


Mustafa Yüksel
Fizik Öğretmeni

 

Bookmark and Share Elektrik

Dizin1
Dizin1
Dizin1
Eğitim Portalı Eğitim  Portalı Samanyolu Eğitim Kurumları Samanyolu Eğitim Kurumları & Atlantik Eğitim Kurumları Atlantik Eğitim Kurumları nın Katkılarıyla Yayınlanmaktadır.
Güncel Haberler