Eğitim Portalı
Son Eklenen Dosyalar
Fotoğraf Galerisi
Sürtünme ile Elektriklenme Sarkaca Etkisi
Sürtünme ile Elektriklenme Sarkaca Etkisi

Fizik deneyleri, Sürtünme yolu ile elektiriklenen cisimler ile elektirik sarkacı arasındaki elektiriklenmenin incelenmesi.


Ekleyen : Fizik Zümresi
İndirme Sayısı : 1755
Ekleme Tarihi : 09.02.2010 20:37:32
Boyut : 6,84 Kb
Etiketler : Fizik, deneyleri, sürtünme, Elektriklenme, Sarkaca, Etkisi

»»» Dosyayı İndir «««

DENEYİN AMACI        :  SÜRTÜNME YOLU İLE ELEKTRİKLENEN CİSİMLER İLE ELEKTİRİK SARKACI ARASINDAKİ ELEKTRİKLENMENİN İNCELENMESİ

DENEY ARAÇLARI : Elektrik sarkacı ,İpekli kumaş parçası ,Ebonit cam ve çubuk,Üç ayak ve bağlama parçaları,Destek çubuğu,Hertz çubuğu,Yünlü kumaş parçaları ,İğne ve dikiş ipliği

DENEYİN YAPILIŞI


Durgun elektrik deneylerinin  bir çoğu elektrik sarkacı ile yapılır .Elektrik sarkacı ,alüminyum yada kalay yaprağından yalıtma köpüğünden ,mürver özünden yapılabilir.Sürtüme ile elektiriklenme sarkaca etkisi
Ebonit çubuğu sarkacın topuna dokundurduğumuzda her ikisinin de yükleri eşit olur.Sarkacı elimizle nötrleyip eboniti yünlü kumaşa sürterek elektrikleriz. Sonra sarkacın topuna yaklaştırdığımızda sarkacı kendine doğru çektiğini gözlemleriz.
Deneyi iki adet elektrik sarkacı ile yaptığımızda sarkaç küreleri birbirine yakın asıp yüklü ebonit çubuğu birine yaklaştırdığımızda her iki sarkacın da geldiğini gördük. ve küreleri birbirine değecek şekilde üç ayağa bağlayın küreleri elinize tutarak yüklerin boşalmasını sağlıyoruz.
Yünlü kumaşa sürterek yüklediğimiz ebonit çubuğu sarkaçların kürelerden birine  dokundurup kısa bir süre sonra ebonit çubuğu çekiyoruz. Küreler birbirlerine yaklaşıyorlar.
Bu kez ebonit çubukla yüklediğimiz elektrik sarkacına  elektrikle yüklediğiniz cam çubuğu yaklaştırıyoruz.Yüklü cam çubuk  tarafından elektrik yüklü sarkacın topu itiliyor.
 
DENEY SONUCU :

Ebonit veya cam çubuk sarkacın topuna dokundurduğumuzda Sarkaçta hiçbir değişiklik olmaz.Sarkaç yerinde sabit durur
Yüklü ebonit çubuk sarkacın topuna dokundurulduğunda birbirlerini iterek cisimden uzaklaşmaya çalışır.
Birbirine değen elektrik sarkaçlarına  sürtme ile elektriklenen ebonit çubuğu değdirdiğinizde ,sarkaçlar birbirlerini itiyor.Olayın nedeni iki sarkaca yüklü ebonit çubuğu değdirildiğinde sarkaçların topları aynı yükle yüklenir ve toplar birbirini iter.


Yüklü ebonit çubuk tarafından yüklenen elektrik sarkacına yüklü cam çubuk yaklaştırıldığında sarkacın topu yüklü cam çubuk tarafından çekildi. Yüklü ebonit çubuk tarafından yüklenen elektrik sarkacı ebonit çubuğa göre zıt yükle yüklenmiş cam çubuk tarafından çekilir. Çünkü farklı yükler birbirini çeker.

                    
Mustafa Yüksel
Fizik Öğretmeni

 

Bookmark and Share Elektrik

Dizin1
Dizin1
Dizin1
Eğitim Portalı Eğitim  Portalı Samanyolu Eğitim Kurumları Samanyolu Eğitim Kurumları & Atlantik Eğitim Kurumları Atlantik Eğitim Kurumları nın Katkılarıyla Yayınlanmaktadır.
Güncel Haberler