Eğitim Portalı
Son Eklenen Dosyalar
Fotoğraf Galerisi
Mısır Piramitleri
Mısır Piramitleri

Snumlar Mısır Piramitleri


Ekleyen : Lise Tarih
İndirme Sayısı : 1442
Ekleme Tarihi : 01.07.2010 15:15:44
Boyut : 56,09 Kb
Etiketler : lise, tarih, Snumlar, Mısır, Piramitleri

»»» Dosyayı İndir «««

Mısır Piramitleri

 

MISIR PİRAMİTLERİ’NİN SIRLARI

* Dünya’nın 7 Harikası’ndan biri olan mısır piramitlerinin nasıl,ne zaman,kim tarafından
yapıldığı henüz bilinememektedir.

* Fakat bilim adamlarının yeni geliştirdikleri robotlarla yaptıkları araştırmalara göre Mısır Piramitleri yapılışı,yapılış zamanı,yapılış nedeni yönünden bir çok sırları vardır.

* BU SIRLARDAN BAZILARI:
-Her biri 20 ton olan taşlardan inşa edilmiştir.Bu taşları temin edilebilecek en yakın mesafe yüzlerce km.uzaklıktadır.

Tarihçi Herodot’a göre, ağır granit blokları, piramidin üst bölümlerine çıkarmak için 925 metre boyunda, 19 metre genişlikte bir rampa yapılmıştır. Sadece bu rampanın yapılması bile 10 yıl sürmüştür.
-Piramit kimin adına yapıldıysa,onun bulunduğu odaya,doğduğu ve tahta çıktığı günler olmak üzere yılda sadece iki kez güneş gelmektedir.

-Mumyalarda radyoaktif madde bulunduğundan;mumyaları ilk kez bulan 12 bilim adamı kanserden ölmüştür.

-Piramitlerin içinde ultra sound,radar,sonar gibi cihazlar çalışmaz.
-Kirletilmiş su,birkaç gün 0piramitin içinde bekletilirse arıtılmlş hale gelir.
-Bitkiler piramitin içinde daha hızlı büyürler.

-Piramitin içerisinde süt birkaç gün süreyle taze kalır bve sonunda bozulmadan yoğurt olur.
-Piramitin içine bırakıln su 5 hafta sonra yüz losyonu olarak kullanılabilir.
-Çöp bidonu içindeki yemek artıkları hiç koku yaymadan piramit içinde bekler,adeta mumyalaşır.
-Kesik,yanık,sıyrık gibi yaralar büyükçe bir piramitin içinde daha çabuk iyileşme eğilimi gösterir.

-Piramitlerin bazı odalarının içinde ne olduğuna dair bir bilgi yoktur.Araştırmacıların çoğu ya içinde kayboldu ya da aynı yerde birkaç tur attılar fakat içlerini göremediler.
-Piramitlerin içi yazın soğuk kışın ise sıcaktır.
Mısır piramitleri
* Dünyanın yedi harikasından günümüze kadar ulaşan tek eser, Mısır’daki Keops Piramididir. Mısır’ın başkenti Kahire yakınındaki Nil Nehrinin batısında bulunan Giza Yaylasında bulunmaktadır. Keops Piramidinin yanında biraz daha küçük olan Kefren ve Mikorinos piramitleri bulunmaktadır. Ayrıca, içlerinde prenseslere ve firavunun en yakın yardımcılarına ait mumyaların bulunduğu beş piramit daha vardır.

* Büyük Piramit de denen Keops Piramidi, M.Ö. 2800 yıllarına doğru hüküm süren Mısır’ın 4. Sülale devri hükümdarlarından Keops’un mezarıdır. İkinci büyük piramit, Keops’un kardeşi olan ve O öldükten sonra firavun olan Kefren’e aittir. Küçük piramit ise M.Ö. 2500’lü yıllarda hüküm süren Mikerinos’a aittir

* Keops Piramidinin yüksekliği 138 metredir. Tepeden 10 metre kadar aşınmıştır. Bazıları 10-15 ton ağırlığında olan 2.300.000 adet blok taşın üst üste yığılmasıyla oluşturulmuştur. Bir kenarı 227 metre olan dörtgen tabanı 50.524 metrekarelik bir alanı kaplar. Piramidin iç ortasında, tepeden 100 metre kadar aşağıda ve tabandan 40 metre kadar yukarıda firavunun odası vardır. Firavunun mumyası, hazinesi ve özel eşyası bu odaya konmuştur. Oda 10,5 metre uzunlukta, 5 metre genişlikte ve 6 metre yüksekliktedir. Buraya 50 metrelik bir dehlizden girilir. Biri kraliçeye ait olan iki oda daha vardır.





Bookmark and Share Sunumlar

Dizin1
Dizin1
Dizin1
Eğitim Portalı Eğitim  Portalı Samanyolu Eğitim Kurumları Samanyolu Eğitim Kurumları & Atlantik Eğitim Kurumları Atlantik Eğitim Kurumları nın Katkılarıyla Yayınlanmaktadır.
Güncel Haberler