Eğitim Portalı
Son Eklenen Dosyalar
Fotoğraf Galerisi
Merkezcil Kuvvet Deneyi
Merkezcil Kuvvet Deneyi

Fizik Deneyleri, Merkezcil Kuvvet deneyi, deneyim yapılışı, deneyin sonucu ve dökümanı mevcuttur.


Ekleyen : Fizik Zümresi
İndirme Sayısı : 3208
Ekleme Tarihi : 09.02.2010 21:25:56
Boyut : 7,51 Kb
Etiketler : Fizik, deneyleri, merkezcil, kuvvet, deneyi, dökümanı, yapılışı, sonucu

»»» Dosyayı İndir «««

DENEYİN ADI            : Merkezcil kuvvet
DENEYİN AMACI        : Merkezcil kuvvet deneyi
DENEY ARAÇLARI          : Cam boru,Naylon ip,lastik tıpa ,metal pul,kronometre,eşit kollu terazi,metre,ataş.
   

DENEYİN YAPILIŞI    : Merkezcil Kuvvet Bir çember üzerinde sabit hızla dönen bir cismin hareketi, ivmeli bir harekettir. Hız, büyüklükçe sabit kaldığı halde, hız vektörünün yönü sürekli olarak değişmektedir. Newton kanunundan biliyoruz ki, bu ivmeyi devam ettirebilmek için bir kuvvete gerek vardır. Bu kuvvet, cismin hızına, kültesine ve çemberin çapına bağlıdır.

Lastik tıpa 100 cm kadar yarıçaptı bir çember üzerinde dönecek şekilde ipi cam boru içinden çekelim. Cam borunun hemen altına gelen bir noktada ipe, lastik tıpa döndürülürken yarıçapın sabit kalıp kalmadığını göstermesi için, bir timsah ağzı kıskaç tutturalım. İpin alt ucuna, altı yada daha fazla pul takalım.

Lastik tıpanın bir dönüş süresini bulmak için, siz tıpayı döndürüp dönme sini tespit ederken, bir arkadaşımız saydığımız dönmelerin süresini ölçsün. Bu an ve dönme sayısından periyodu hesaplayalım- Deneyi daha çok sayıda pul-kullanarak tekrarlayalım. Her defasında periyodu bulup pul sayısını ve periyodu bulup pul sayısını ve periyodu bir çizelge halinde yazalım
 


SONUÇ:

Eşit kollu terazi ile 10 adet pulun kütlesi tartılarak 10’a bölündü ve bir pulun kütlesi hesaplandı. Tıpaya bağladığımız ipi cam borudan geçirerek ucuna 5 adet pul bağladık. Lastik tıpa  ile cam boru arasındaki ipin uzunluğunu 0,75 metreye ayarladık. Tıpayı ayarladığımız yarıçapta döndürmeye alıştığımızda arkadaşımız da 10 tur için geçen zamanı süreölçer ile tespit etti. Ölçtüğümüz zamanı, astığımız pul sayısını, ipe bağladığımız tıpa sayısını ve ayarladığımız yarıçapı ölçüm tablosuna kaydettik. Daha sonra; pul sayısı, tıpa sayısı ve yarıçap değiştirilerek her defasında ölçümler yapıldı ve ölçüm tablosuna kaydedildi. Elde edilen verilerle  F – v2  ,
v2 – r ve v2 – m grafikleri çizilerek merkezcil kuvvetin
Nelere bağlı olduğu araştırıldı.

                    
Mustafa Yüksel
Fizik Öğretmeni

 

Bookmark and Share Mekanik

Dizin1
Dizin1
Dizin1
Eğitim Portalı Eğitim  Portalı Samanyolu Eğitim Kurumları Samanyolu Eğitim Kurumları & Atlantik Eğitim Kurumları Atlantik Eğitim Kurumları nın Katkılarıyla Yayınlanmaktadır.
Güncel Haberler