Eğitim Portalı
Son Eklenen Dosyalar
Fotoğraf Galerisi
Buzlar Ülkesi
Buzlar Ülkesi

Buzlar Ülkesi

Buzlar Ülkesi

Geniş kanatları boşlukta simsiyah açılan ve arkasında güneş doğmayan büyük kapının ardındaki sonsuz kışın hüküm sürdüğü buzlar ülkesinde, diğerlerinden farksız bir gün daha yaşanıyordu.

Komşu ülkenin gezintiye çıkmış insanları, tüm soğukluğuna rağmen cazibesine dayanamayıp kapıya yaklaştıklarında, tanımı imkansız bir ürperti hissediyor, yine de içeriye girmekten kendilerini alamıyorlardı.

Birkaç adımda, kendi sıcak, güvenli ülkeleriyle, sonsuz kışın hüküm sürdüğü buzlar ülkesini birleştiren, ince uzun sonu zorlu yolculuklara giden köprülere ulaşıyorlardı. Tabi bu gidenlerin geri gelmeyeceği anlamını taşımıyordu.

Her 3 kişiden bir çok üşüdüğünden geri dönüyor, kalan 2 kişi ise kapıldıkları cazibe nedeniyle yollarına devam ediyorlardı. Yollarına devam edenler bir yol kavşağına geliyorlardı.

Bunlardan her 3 kişiden biri doğruca buzdan saraya her iki kişiden biri kemancı bahçeye gidiyor. Ve her 6 kişiden biri geri dönüyordu.

Kemancı bahçeye giden her 3 kişiden ikisi bar çıkışında buzdan saraya gidiyor, sarayın kapısına gelen her 4 kişiden biri çok korktuğundan büyük kapıya geri dönüyordu.

Diğer günlerde olduğu gibi bugünde 15 kişi buzdan saraya giriyor. Ve zalim erkin baba tarafından buza dönüştürülüyorlardı.

Artık zaman önemini yitiriyor, gruba karşı bu son bahçede keyiflerince ne aşk içinde ne de şevk içinde harap olmalarına gerek kalmıyordu.

Evet ! Soğuk kışın hüküm sürdüğü buzlar ülkesinde zamanlı zamansız yaşanan bu kaçınılmaz sona giden kapıda her gün kaç kişinin geçtiğini hesaplayabilir misiniz?

ÇÖZÜM

Buzdan saraya giren 15 kişidir. Bu sayı saray kapısına gelenlerin sayısının dörtte üçü olduğundan kapıya gelen toplam 20 kişidir.

Her 3 kişiden biri yol ayırımından kemancı bahçeye uğramadan direk devam ediyor.

Her 2 kişiden biri kemancı bahçeye giriyor. Bunlarında üçte ikisi kemancı bahçe çıkışı buzdan saraya yöneliyor. Bu da yol ayırımına gelenlerin üçte biri anlamına geliyor.

Toparlayacak olursak her 3 kişiden ikisi yol ayırımına gelip direk veya indirek olarak buzdan saraya yöneliyor.

Öyleyse köprüden geçip yol ayırımına gelenlerin sayısı 30 dur. Bu sayı da köprüye ulaşan her 3 kişiden ikisi olduğundan 45 sayısını buluruz. Demek ki kapıdan 45 kişi geçmektedir.


 


Tarih:07.07.2010 17:11:21 Kez okundu.799


Bookmark and Share Diğer Düşündüren Sorular

Dizin1
Dizin1
Dizin1
Eğitim Portalı Eğitim  Portalı Samanyolu Eğitim Kurumları Samanyolu Eğitim Kurumları & Atlantik Eğitim Kurumları Atlantik Eğitim Kurumları nın Katkılarıyla Yayınlanmaktadır.
Güncel Haberler