Geri Dön

Maori Dili

Maori dili (Māori: Te Reo Māori, Te Reoya kısaltılmıştır) Māori'nin dili ve Yeni Zelandanın resmi dilidir. Austronesian dilidir. Resmi bir dil olmasına rağmen, pek çok insan akıcı bir şekilde konuşmuyor. 2013 nüfus sayımında yaklaşık 149.000 kişi (nüfusun% 3,7si) Māoride birçok günlük şey hakkında sohbet edebileceklerini söyledi.

Medeniyetten uzak Amişler

Amişler, modern dünyadan ayrı yaşamaya inanan bir grup insandır. Kanada ve ABD'de yaklaşık 300 kişilik küçük tarım topluluklarında yaşıyorlar. Bu insanlar araba sürmezler veya uçakla uçmazlar, sadece at ve araba kullanırlar. Sonuç olarak, toplulukları küçük ve yakındır ve çocukları büyüdüklerinde genellikle başka bir alana taşınmazlar.

Mermer Yontucusunun Hiyakesi

Bir mermer yontucusu; dağın tepesinde, kızgın güneşin altında mermer yontmaktan son derece yorulmuş. Kendi kendine söylenmeye başlamış: "Bıktım artık mermer yontmaktan! Hayat mı bu yaşadığım sanki? Devamlı mermer yontmaktan başka bir şey yapmıyorum. Yontmak zaten zor, bir de bu yetmezmiş gibi hep bu kızgın, yakıcı güneş! Ah! Güneşin yerinde olsam keşke… Ne güzel yükseklerde her yere hâkim olacaktım. Işığımla her yeri aydınlatabilecektim." Yontucunun bu dileği mucize eseri kabul olur ve yontucu o an güneşe dönüşür. Yontucu dileği kabul edildiği için çok mutlu olmuş

Şeytan ve Meleklerin Özellikleri

İnsanın duyu organlarının algılama gücü sınırsız değildir. Bu sebeple onun bilmesi, duyması, işitmesi ve görmesi sınırlıdır. Bizler her şeyi göremeyiz ve duyu organlarımızla algılayamayız. Dolayısıyla göremediğimiz şeyleri yok kabul etmek son derece yanlış bir tutumdur. Örneğin akıl, ruh, sevgi, merhamet, şefkat vb. varlıkları göremiyoruz ama bunların varlığını kabul ediyoruz.