Konu Anlatımları


7.sınıf Yıldızların Hayatı

Yıldızlar nebula yani bulutsulardan meydana gelir. Bulusu uzayda bulunan toz ve gazdan oluşan kümelerdir. Bu kümeler daha sonra kütle çekimin etkisiyle birleşir ve ısını...

Ayda su bulunudu!

Nasa yöneticisinin twitterdan yaptığı açıklamaya göre Ayın yüzeyinde su bulundu! NASA ilk defa Ay’ın güneşli yüzeyinde su izleri bulduğu açıklandı. Bu tarihi keşfin Stratosfer Gözlemevinde SOFIA teleskobu kullanılarak yapıldığı aktarıldı. Suyun Clavius kraterinde tespit edildiği ve kraterin Ayın güney yarım küresinde olduğu belirtildi. Konuyla ilgili NASA yöneticisi Jim Bridenstine sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak Ayın güneşli yüzeyindeki suyu doğruladıklarını ifade etti.

Dünyada yaşam nasıl oluştu?

İnsanlar yıllar boyunca Dünyanın nasıl oluştuğu sorusunu merak ettiler. Zamanla birçok görüş ve fikir öne sürüldü ama hiçbiri kesin değildi. En kabul gören fikir ise 15 - 20 milyar yıl önce meydana geldiği öne sürülen Büyük Patlama(Big Bang) Teorisidir. Dünyanın yaklaşık 4,5 milyar yaşında olduğu tahmin ediliyor. Aslında bazı bilim adamları, gezegenimizin çevresi onu destekleyecek kadar istikrarlı olduğu anda yaşamın ortaya çıktığını düşünüyor.

Karadelikleri nasıl tespit ediyoruz?

Yıldızlar doğar, büyür ve ölür. Yıldız eğer büyük kütleli ise süpernova patlaması ile yıldız karadelik oluşur. Karadelikler ışığı da yutuyorlarsa, o zaman karadelikleri göremeyiz değil mi? Madem göremiyorsak nasıl tespit ediyoruz?

Küçük Gezegen Ceres

Güneş sistemini gösteren herhangi bir çizime bakıldığında, en dıştaki iç gezegen olan Marsın yörüngesi ile devlerin (dış gezegenlerin) ilki olan Jüpiter arasında geniş bir boşluk olduğu görünür. Keplerin de aklı buraya takılmıştı ve buranın boş olamayacağına inanmıştı. Ancak Kepler bu gezegen olsa bile çok büyük olamayacağını biliyordu, çünkü o zaman çıplak gözle görünürdü.

Uzay ve bizim dünyamız

Dünya da kendi başına bir önem taşımıyor. Dünya normal boyutta (Samanyolunu çöl olarak düşünürsek Dünya sadece bir kum tanesi boyutunda) bir gezegen. Ama onu özel yapan, bildiğimiz üzerinde yaşam olan tek gezegen olmasıdır...