Eğitim Portalı
Son Eklenen Dosyalar
Fotoğraf Galerisi
Işığın Kırılması
Işığın Kırılması

Fizik deneyleri, Işığın kırılma deneyi, Deneyin amacı, deneyin yapılışı, deneyin raporu, word dosyası halinde indirebilirsiniz.


Ekleyen : Fizik Zümresi
İndirme Sayısı : 3073
Ekleme Tarihi : 10.02.2010 01:01:36
Boyut : 4,96 Kb
Etiketler : fizik, deneyin, yapılışı, ışığın, kırılma, deneyi, raporu, indir

»»» Dosyayı İndir «««

DENEYİN ADI        :  IŞIĞIN KIRILMASI
DENEYİN AMACI        :  Işığın kırılmasını, gelme ve kırılma açıları arasındaki bağıntıyı araştırmak, paralel yüzlü saydam bir blokta ışığın kırılmasını incelemek.

DENEY ARAÇLARI     :
Yarım daire şeklinde plastik kutu, Oluklu mukavva, Beyaz kâğıt, Açıölçer, Su,
                                       Tuz (veya şeker) çözeltisi, Paralel yüzlü saydam blok, Cetvel, Toplu iğneler

DENEYİN YAPILIŞI:
Bu deneyle ışığın havadan bir sıvıya girerken kırılmasını inceleyeceğiz. Havadan gelen ışığın normalle yaptığı açıya gelme açısı,sıvıda kalan ışının normalle yaptığı açıya da kırılma açısı denir.

a)    Beyaz bir kağıt üzerine birbirini dik olarak kesen iki çizgi çizeriz. Meydana gelen dik açılardan birini 150 lik açılara böleriz. Bunları gelme açıları olarak kullanacağız. Oluklu mukavva üzerine kağıdımızı yerleştiririz. Yarım daire şeklindeki plastik kutunun düz yüzünün ortasına düşey siyah çizgi çizelim. Kutuya yarısına kadar su koyarız. Şimdi kutuyu kağıdın üzerine,düz yüzünün ortası çizgilerin kesişme noktasına gelecek ve açı bölmeli kısım önde kalacak şekilde yerleştiririz.

b)    Düzlem yüze dik olan doğru üzerine ve kutudan 4cm kadar uzaklığa düşey olarak bir toplu iğne batırırız. Kutunun eğri yüzeyi tarafından,toplu iğnenin su içinden görünen kısmına bakarız. Bakış doğrultumuzu değiştirerek iğnenin su içinden görünen kısmı ile kutunun düz yüzüne çizdiğimiz çizginin aynı doğrultuda görülmesini sağlarız. Bu andaki gelme açısı 00 dir. Baktığımız taraf ta ve bakış doğrultumuza bir toplu iğne batırırız. Bu noktayı, çizdiğimiz doğruların kesim noktasına birleştiririz. Bu doğru hangi ışını gösterir?  Bu andaki kırılma açısını kaç derece olarak buluruz? Gelme açısını 150 er derece arttırarak her defasında gelen ve kırılan ışınların doğrultularını iğneler yardımıyla tespit edelim. Büyük gelme açılarından iğnelerin görüntüsünü daha iyi görebilmek için iğneyi kutuya dik çizgiyle daha yakın koymak gerekir.

c) 
   Gelme açılarını ve ölçtüğümüz kırılma açılarını bir çizelge halinde deftere yazalım. Gelme ve kırılma açılarının farkları yada oranları sabit midir?

Kırılma açılarını gelme açılarının fonksiyonu olarak gösteren bir grafik çizelim. Grafiğimiz bir doğru mu çıktı? Kırılma açılarının sinüslerini gelme açılarının sinüslerinin fonksiyonu olarak gösteren yeni bir grafik çizelim. Hangi grafik bir matematik sonuç çıkarmak için daha güvenilir? Nasıl bir matematiksel bağıntı bulabiliriz?

d)    Sudan havaya geçen ışığın yönü ters çevrilirse ışık yine aynı yolu mu izler?

e)   
Plastik kutuya başka bir sıvı koyarak dengeyi tekrarlayalım. Gelem ve kırılma açılarının sinüsleri arsında bir grafik çizelim. Grafiğimizin eğimi su için bulduğumuz eğimden farklı mı?

f) 
   Paralel yüzlü saydam bir bloğa 00 den farklı gelme açısı ile ışık gönderirsek nasıl kırılır? Bloğa gelen ve bloktan çıkan ışınların doğrultuları hakkında ne söyleyebiliriz?


Mustafa YÜKSEL
Fizik Öğretmeni

 

Bookmark and Share Optik

Dizin1
Dizin1
Dizin1
Eğitim Portalı Eğitim  Portalı Samanyolu Eğitim Kurumları Samanyolu Eğitim Kurumları & Atlantik Eğitim Kurumları Atlantik Eğitim Kurumları nın Katkılarıyla Yayınlanmaktadır.
Güncel Haberler