Eğitim Portalı
Son Eklenen Dosyalar
Fotoğraf Galerisi
Organik Çöplerden Elektrik Üretimi
Organik Çöplerden Elektrik Üretimi

Organik Çöplerden Elektrik Üretimi


Ekleyen : Biyoloji Zümresi
İndirme Sayısı : 3233
Ekleme Tarihi : 06.07.2010 14:34:58
Boyut : 4,75 Kb
Etiketler : lise, biyoloji, Organik Çöplerden Elektrik Üretimi

»»» Dosyayı İndir «««


 

Proje 4: Organik Çöplerden Elektrik Üretimi

 

PROJENİN ADI :

Çevreye atılan çözünebilir organik çöplerden kimyasal pil yöntemiyle elektrik üretilmesi.
PROJENİN AMACI :

* Çevreye atılan çöplerin geri dönüşümünden elektrik üretilmesini sağlamak.
* Yeni enerji kaynakları kazanmak.
* Çevre kirliliğini önlemek.
* Organik çöplerin bir merkezde toplanmasını sağlamak.
GİRİŞ :

Ülkemizde çok yüksek oranlarda organik çöpler geri dönüşümü olmadan çevreye atılmaktadır. Bu organik çöpler diğer atıklardan arındırılmadan gelişi güzel bir şekilde çöplüklere atılır. Böylece büyük bir enerji kaybı meydana gelmektedir. Bu çöpler tek bir merkezde toplanırsa, işlenmeside kolay olacaktır. Organik çöplerin ayrışması sırasında değişik asit ve baz çözeltileri açığa çıkar. Bu çözeltilerden kimyasal pil yöntemiyle elektrik üretilmesi mümkündür. Projeyi bu prensipten yola çıkarak hazırladık. Daha önceleri, bu çöplerden biyogaz eldesine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışma ile belki yeni enerji kaynakları elde edilebilecektir.
MATERYAL – METODve KULLANILAN MALZEMELER :

Projede 1 litrelik çöp kovaları, çinko ve bakır çubuklar, tel kaplo, volt ve amper metre, led diyot, küçük teyp motoru, krokodil kıskaçlar ve değişik organik çöpler kullanılmıştır.
Projede kimyasal pil metodu kullanılmıştır.
DENEYİN YAPILIŞI :

2 adet 1 litrelik plastik kova alındı ve içlerine yemek atık çöplerinden konuldu. Bunlar bir hafta kapalı bir ortamda bekletildi. Bir hafta sonra kovalardan birine bakır çubuk diğerine de çinko çubuklar sokuldu. Birgün sonra bakır ve çinko çubuklara krokodil kıskaçlar takıldı ve bunların ucu voltmetreye bağlandı. Voltmetrede 2.83 volt ölçüldü.
SONUÇ ve ÖNERİLER :

Projemiz fazla masraf ve emek gerektirmeyen pratik bir düzenekle hazırlanmıştır. Deney sonuçları 1 hafta içerisinde sonuçlanabilmektedir. Yemek atıklarıyla yapılan ilk deneyde 1 litrelik iki kova çöp kullanılmış ve 2,83 voltluk bir elektrik elde edilmiştir. Bu enerji ile bir led diyodun ışık vermesi sağlanmıştır.
Projemiz şu an protein, yağ ve karbonhidrat içerikli çöplerle denenmektedir.
Bu proje ile çevreye atılan çöplerden enerji elde etmek mümkün olabilecek, yeni enerji kaynakları kazanılabilecek, çevre kirliliği kısmen engellenebilecek ve organik çöplerin bir merkezde toplanması sağlanabilecektir.
Özellikle büyük şehirdeki çöplüklerde bu metop uygulanırsa çok daha fazla elektrik üretilmesi mümkün olabilecektir. Bu da ekonomiye büyük kazanç sağlayacaktır.
KAYNAKLAR:

ERDİK, Prof. Dr. Ender ve SARIKAYA, Prof.Dr. Yüksel. Temel Üniversite Kimyası. Hacettepe Yayınları. Ankara, 1988.

GALİOĞLU, Yard. Doç.Dr. Oya. Gıda Kimyası. İTÜ Fen Fakültesi matbaası, İstanbul, 1990.

WATKİNS, Patricia and Others. General Science. Harcaut Brace Jovanich publishers, Orlando :1983.

TEŞEKKÜR :

Projemizin yapım ve fikir aşamasında her türlü yardımını esirgemeyen Kimya öğretmenimiz sayın Özlem Demir’e okulmuzun laboratuvarlarını açan ve maddi destek veren sayın okul müdürümüz Mahmut Açıl Bey’e, müdür yardımcımız sayın Coşkun Özsolak Bey’e Kimya öğretmenimiz sayın Abdullah Kural Bey’e, Tolga Demir Bey’e ve Biyoloji öğretmenimiz sayın Murat Demirtaş Bey’e teşekkür ederiz.

Bookmark and Share Aktüel Biyoloji

Dizin1
Dizin1
Dizin1
Eğitim Portalı Eğitim  Portalı Samanyolu Eğitim Kurumları Samanyolu Eğitim Kurumları & Atlantik Eğitim Kurumları Atlantik Eğitim Kurumları nın Katkılarıyla Yayınlanmaktadır.
Güncel Haberler