Eğitim Portalı
Son Eklenen Dosyalar
Fotoğraf Galerisi
Berilyumun Özellikleri
Berilyumun Özellikleri

Berilyum Elementinin Özellikleri

BERİLYUM


Adı:  Berilyum
Sembol: Be
Atom Numarası: 4
Atomik Kütle: 9.012182 amu
Erime Noktası: 1278.0 °C (1551.15 °K, 2332.4 °F)
Kaynama Noktası: 2970.0 °C (3243.15 °K, 5378.0 °F)
Proton ve Elektron Sayısı: 4
Nötron sayısı:
5
Sınıfı:
Toprak Alkali Metaller
Kristal Yapısı: Hekzoganal
Yoğunluk: 1.8477 g/cm3
Bulunuş Tarihi: 1798
Buluşu Yapan: Fredrich Wohler (Fransız kimyacısı)

Ergime noktası yüksek (1278°C) ve hafif bir metal olan berilyum, havada, suda ve sıcakta korozyona uğramaz. Bakır-berilyum alaşımları aşınmaya dayanıklı ve sağlam bir yapıda olup yüksek elektrik iletkenliğine sahiptirler. İyi bir ısı iletkeni ve elektrik izolatörü olan berilyum oksit ise mikrodalgaları geçiren yüksek sertlikte bir maddedir.

Bilinen 40 kadar berilyumminerali arasında teknik ve ekonomik açıdan en önemlisi beril minerali ( Zümrüt (3BeO.Al2O3.6SiO2) )olup yaklaşık %4 civarında berilyum metali içermektedir. Diğer önemli mineraller arasında bertrandit, helvit, fenasit ve krizoberil sayılabilir. Berilin ekonomik olabilen kaynakları heterojen pegmatitlerde bulunmaktadır. Pegmatit olmayan yataklar da berilyum minerali içerebilirler. Buna örnek olarak, Spor Mountain, Utah'da fluorit, montmorillonit, opal ve kalsedon ile asosiye altere tüflerde bulunan bertrandit verilebilir.


Berilyumun Kullanım Alanları:


•    Nükleer teknolojide moderatör, reflektör ve reaktörlerin struktur materyali olarak
•    Kullanılan berilyum hafif oluşu nedeni ile de nükleer gemi ve denizaltılar için uygun bir metaldir.
•    Metale ek olarak daha ucuz olan berilyum oksit ve berilyum karbür de nükleer teknolojide yerini almaktadır.
•    Yüksek elastik modülü nedeni ile jet uçaklarında ve yüksek ergime sıcaklığı nedeni ile de füze ve roket başlıkları için önemli olan berilyum alaşımları çeşitli makina parçalarının imalinde kullanılmaktadır.
•    Yüksek ergime noktası, elektrik direnci ve iyi ısı iletkenliği nedeni ile kaliteli refraktörlerin bir bölümünü oluşturan berilyum oksit, kroze tüp ve indüksiyon fırınlarının imalinde önemli yerini almış bulunmaktadır. Ayrıca X-ışınları teknolojisi, elektronik ve kataliz de berilyumun kullanıldığı alanlar arasındadır.
 


Tarih:18.02.2010 11:35:59 Kez okundu.16553


Bookmark and Share Diğer Elementler ve Özellikleri

Dizin1
Dizin1
Dizin1
Eğitim Portalı Eğitim  Portalı Samanyolu Eğitim Kurumları Samanyolu Eğitim Kurumları & Atlantik Eğitim Kurumları Atlantik Eğitim Kurumları nın Katkılarıyla Yayınlanmaktadır.
Güncel Haberler