Skip to main content

Saf Maddeler ve Karışımlar

Saf maddeler, içerisinde tek bir çeşit maddeyi içeren maddelerdir. Örneğin yemek tuzu, (içinde bulunabilecek diğer mineral ve bileşikleri ihmal edersek) sadece NaCl (sodyum klorür) molekülünden oluşan saf bir maddedir.

Saf Madde Örnekleri: Su, alkol, tuz, şeker, sirke

Karışımlar ise birden fazla çeşit maddenin biraraya gelmesiyle oluşurlar. Örneğin toprak, birçok farklı molekül ve mineralin biraraya gelmesiyle oluşur. İçerisinde silisyum, demir, aluminyum, çeşitli organik bileşikler vs. bulunur. Diğer bir örnek olarak çamur da toprak ve suyun biraraya gelmesiyle oluşur. Annemizin yaptığı yemeklerin ve çorbaların neredeyse tamamı da birer karışımdır ve çeşitli gıda maddelerinin biraraya gelmesiyle yapılırlar. Sürekli soluduğumuz hava da bir karışımdır. Havanın yaklaşık %76'sı azot, %23'ü oksijen ve geriye kalan %1'i birçok farklı gazın biraraya gelmesiyle oluşur.

Karışımlara Örnekler: Toprak (birçok organik ve inorganik bileşikten oluşur), çamur (su+toprak), kolonya (su+alkol+çeşitli aromalar), çay (su+çay bitkisi), tuzlu su (tuz+su), şekerli su (şeker+su)